top of page

Procedura recenzji

 

Procedura recenzji monografii, raportów i innych publikacji naukowych Instytutu Ochrony Zdrowia (IOZ) skÅ‚ada siÄ™ z dwóch części: recenzji wewnÄ™trznej (wydawniczej) oraz recenzji zewnÄ™trznej (naukowej).

 
 

I. Recenzja wewnętrzna:

​

  1. Ocena wstÄ™pna. Manuskrypt jest oceniany przez redaktora prowadzÄ…cego, który bierze pod uwagÄ™ zachowanie warunków formalnych wymienionych w Procedurze wydawniczej. Stwierdzenie ich zachowania oznacza akceptacjÄ™ pracy do dalszego etapu recenzji wewnÄ™trznej.
     

  2. Ocena szczegóÅ‚owa. Manuskrypt oceniany jest przez Kolegium IOZ. Weryfikacja obejmuje m.in.: zgodność treÅ›ci z tytuÅ‚em, wystÄ™powanie niejasnoÅ›ci lub bÅ‚Ä™dów merytorycznych, ocenÄ™ oryginalnoÅ›ci tekstu, zakres i staranność opracowania bibliografii. Weryfikowana jest również zastosowana metodyka, poprawność warsztatowa, spójność i zrozumiaÅ‚ość przeprowadzonych analiz. Kolegium IOZ ocenia znaczenie naukowe pracy na tle dotychczasowego stanu badaÅ„, a także jej poziom naukowy na tle wczeÅ›niejszych publikacji IOZ. Pozytywna ocena Kolegium IOZ oznacza akceptacjÄ™ pracy do dalszego etapu recenzji. W przypadku publikacji powstajÄ…cych w opisanym w Procedurze wydawniczej trybie A – kolejnym etapem jest recenzja zewnÄ™trzna. W przypadku trybu B – kolejnym etapem jest ocena pracy przez RadÄ™ KonsultacyjnÄ….
     

  3. Ocena Rady Konsultacyjnej. Rada ocenia zgodność dzieÅ‚a z zakÅ‚adanymi wczeÅ›niej ramami tematycznymi (Procedura wydawnicza II/2), oryginalność pracy, jej poziom merytoryczny, zastosowanÄ… metodologiÄ™, jakość źródeÅ‚ danych, poprawność formuÅ‚owanych wniosków i sposób ich prezentacji. Pozytywna ocena Rady Konsultacyjnej oznacza akceptacjÄ™ pracy do dalszego etapu recenzji, tj. do recenzji zewnÄ™trznej.
     

 

II. Recenzja zewnętrzna:
 

  1. Praca może być recenzowana przez jednego lub wiÄ™cej niezależnych recenzentów.
     

  2. Wyboru recenzenta (recenzentów) dokonuje IOZ.
     

  3. Recenzenci muszą mieć tytuł naukowy profesora lub doktora habilitowanego.
     

  4. Recenzenci nie mogÄ… być zatrudnieni w tych samych placówkach naukowych,
    w których pracujÄ… autorzy dzieÅ‚a.
     

  5. Recenzentem nie może być żadna z osób zasiadajÄ…cych w Radzie Konsultacyjnej projektu (dotyczy publikacji, w przypadku których taka rada zostaÅ‚a powoÅ‚ana).
     

  6.  Recenzja ma charakter „podwójnie Å›lepy”. Autorzy nie znajÄ… tożsamoÅ›ci recenzentów, a recenzenci nie znajÄ… tożsamoÅ›ci autorów.
     

  7. IOZ przekazuje recenzentom zaproszenie do sporzÄ…dzenia recenzji wraz z wydrukiem manuskryptu lub plikiem elektronicznym kompatybilnym z oprogramowaniem Microsoft Word lub Open Office.
     

  8. Przed przystÄ…pieniem do oceny materiaÅ‚u recenzent skÅ‚ada oÅ›wiadczenie o braku konfliktu interesów.
     

  9. Recenzent sporzÄ…dza recenzjÄ™ na piÅ›mie. Wszelkie uwagi powinny być szczegóÅ‚owo opisane i uzasadnione.
     

  10. Recenzja powinna kÅ‚aść nacisk na poziom merytoryczny, oryginalność stawianych tez, metodologiÄ™, poprawność formuÅ‚owanych wniosków i sposób ich prezentacji.
     

  11. Recenzja powinna być obiektywna, rzetelna i konstruktywna.
     

  12. Recenzent jest zobowiÄ…zany do ujawniania ewentualnych plagiatów oraz uchybieÅ„
    w przytaczaniu danych.
     

  13. Recenzent jest zobowiÄ…zany do niewykorzystywania wiedzy na temat recenzowanej pracy przed jej publikacjÄ….
     

  14. Recenzja powinna kończyć się jednoznacznym wnioskiem wskazującym na jedną
    z czterech możliwości:

  • dopuÅ›cić do druku,

  • dopuÅ›cić do druku po uwzglÄ™dnieniu poprawek i zaleceÅ„ zawartych w recenzji,

  • ponownie przedÅ‚ożyć do recenzji po uwzglÄ™dnieniu poprawek i zaleceÅ„, recenzenta

  • odrzucić.

 

15. W przypadku jednoznacznie negatywnego wyniku recenzji IOZ może pracę odrzucić lub przekazać do kolejnego recenzenta.

 

16. Zgodnie z zapisami Zasad etyki publikacyjnej, autor jest zobowiÄ…zany do udziaÅ‚u w procesie recenzji, do naniesienia wszelkich sugerowanych przez recenzentów zmian i korekt. W przypadku gdy autor nie zgadza siÄ™ z wybranymi uwagami, powinien uzasadnić swoje stanowisko pisemnie.

 

17. W przypadku recenzji pozytywnej IOZ nadzoruje i weryfikuje proces kompletnego uwzględnienia uwag i naniesienia poprawek recenzenta przez autora.

 

18. Po stwierdzeniu, że praca otrzymała pozytywne recenzje, a wszelkie uwagi zostały uwzględnione, IOZ zawiera z autorem umowę wydawniczą.

​

​

bottom of page