Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach – obecne wyzwania
Wyzwania, przed jakimi stajemy obecnie w zakresie promocji szczepieÅ„ ochronnych sÄ… jednym z najistotniejszych zagadnieÅ„ zdrowia publicznego. Dlatego też Instytut Ochrony Zdrowia w 2017 roku powoÅ‚aÅ‚ Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, jako niezależnÄ… platformÄ™ ekspertów medycznych, klinicystów, osób zwiÄ…zanych ze Å›wiatem nauki oraz przedstawicieli organizacji pacjentów. Celem Porozumienia jest ksztaÅ‚towanie merytorycznej dyskusji nt. szczepieÅ„ ochronnych oraz dotarcie do opinii spoÅ‚ecznej, rodziców i osób odpowiedzialnych za tworzenie systemu ochrony zdrowia w Polsce z przekazem opartym o fakty naukowe oraz zgodnych z europejskimi standardami.
ZaÅ‚ożeniem Porozumienia jest również nawiÄ…zanie wspóÅ‚pracy z miÄ™dzynarodowymi instytucjami (m.in. ECDC, CDC, WHO, EFPIA, ACIP, Vaccines Europe,) , tak aby stać siÄ™ centrum przekazywania informacji w zakresie dobrych praktyk oraz inicjatyw dotyczÄ…cych szczepieÅ„ ochronnych.
- Aby wyszczepialność w Polsce nie spadaÅ‚a, trzeba umieć siÄ™ komunikować. Åšrodowisko lekarskie oraz pielÄ™gniarskie musi wiedzieć, w jaki sposób przekonywać rodziców, że szczepienia sÄ… bezpieczne oraz konieczne, że jest nasz obywatelski obowiÄ…zek – mówi prof. JarosÅ‚aw Pinkas.
Aby jednak tak się stało, niezbędny jest otwarty dialog oraz społeczna debata ze wszystkimi interesariuszami systemu ochrony zdrowia.
W 2019 roku eksperci Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach podjÄ™li dyskusjÄ™ w obszarze wspierania immunizacji na wszystkich etapach życia tj. szczepienia dzieci, w tym aktualizacji kalendarza szczepieÅ„, a także stworzenia kalendarza szczepieÅ„ osób dorosÅ‚ych, biorÄ…c pod uwagÄ™ epidemiologiczne grupy ryzyka. WażnÄ… kwestiÄ…, jest problem niskiego zainteresowania szczepieniami ochronnymi wÅ›ród personelu medycznego. Kolejny ważny punkt w debacie to zwiÄ™kszenie dostÄ™pnoÅ›ci do szczepieÅ„. Należy siÄ™ zastanowić, jaka powinna być rola pielÄ™gniarki oraz czy szczepienia powinny być dostÄ™pne w aptekach? Aby szczepienia byÅ‚y powszechnie dostÄ™pne bardzo istotne sÄ… kwestie zwiÄ…zane z refundacjÄ… oraz dystrybucjÄ… szczepionek.
- Szczepienia należą̨ do najważniejszych zdobyczy wspóÅ‚czesnej medycyny, ponieważ̇ ratują̨ życie i chronią̨ przed powikÅ‚aniami zwiÄ…zanymi z chorobami zakaźnymi, co potwierdzajÄ… liczne i wiarygodne wyniki badaÅ„ naukowych DziÄ™ki szczepieniom zlikwidowano jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych – ospę̨ prawdziwą, a zachorowania na poliomyelitis obecnie sÄ… sporadyczne i też wkrótce mogÄ… być przeszÅ‚oÅ›cią̨ - wyjaÅ›nia prof. Teresa Jackowska.
Doskonalenie systemu nadzoru epidemiologicznego, do którego zalicza siÄ™: cyfryzacja systemu rejestracji szczepieÅ„, rejestr niepożądanych odczynów poszczepiennych, usystematyzowanie rejestracji zdarzeÅ„ z powodu chorób zakaźnych oraz zwiÄ™kszenie dyscypliny zgÅ‚aszania przypadków chorób zakaźnych, to ważny czynnik w caÅ‚ym procesie tworzenia powszechnego programu szczepieÅ„ ochronnych.
Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach w 2020 roku ma na celu skupienie siÄ™ na dyskusji w oparciu o trzy gÅ‚ówne priorytety tj.: szczepienie dzieci, szczepienie osób dorosÅ‚ych oraz optymalizacja finansowania szczepieÅ„ ze Å›rodków publicznych.
- Powszechne Szczepienia sÄ… najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym. Nie tylko zabezpieczajÄ… osobÄ™ szczepiona, ale przez przerwanie transmisji poÅ›rednio chroniÄ… także osoby nieszczepione, które nie majÄ…c siÄ™ od kogo zarazić, nie chorujÄ…. W przeciwieÅ„stwie do antybiotyków nie sprzyjajÄ… rozwojowi lekooopornoÅ›ci chorobotwórczych drobnoustrojów – tÅ‚umaczy dr hab. n. med. Ernest Kuchar.
DziÄ™ki wspólnej, merytorycznej, publicznej debacie możemy ksztaÅ‚tować Å›wiadomość zdrowotnÄ… caÅ‚ego spoÅ‚eczeÅ„stwa.
Instytut Ochrony Zdrowia
Procedura recenzji
Procedura recenzji monografii, raportów i innych publikacji naukowych Instytutu Ochrony Zdrowia (IOZ) skÅ‚ada siÄ™ z dwóch części: recenzji wewnÄ™trznej (wydawniczej) oraz recenzji zewnÄ™trznej (naukowej).
I. Recenzja wewnętrzna:
​
-
Ocena wstÄ™pna. Manuskrypt jest oceniany przez redaktora prowadzÄ…cego, który bierze pod uwagÄ™ zachowanie warunków formalnych wymienionych w Procedurze wydawniczej. Stwierdzenie ich zachowania oznacza akceptacjÄ™ pracy do dalszego etapu recenzji wewnÄ™trznej.
-
Ocena szczegóÅ‚owa. Manuskrypt oceniany jest przez Kolegium IOZ. Weryfikacja obejmuje m.in.: zgodność treÅ›ci z tytuÅ‚em, wystÄ™powanie niejasnoÅ›ci lub bÅ‚Ä™dów merytorycznych, ocenÄ™ oryginalnoÅ›ci tekstu, zakres i staranność opracowania bibliografii. Weryfikowana jest również zastosowana metodyka, poprawność warsztatowa, spójność i zrozumiaÅ‚ość przeprowadzonych analiz. Kolegium IOZ ocenia znaczenie naukowe pracy na tle dotychczasowego stanu badaÅ„, a także jej poziom naukowy na tle wczeÅ›niejszych publikacji IOZ. Pozytywna ocena Kolegium IOZ oznacza akceptacjÄ™ pracy do dalszego etapu recenzji. W przypadku publikacji powstajÄ…cych w opisanym w Procedurze wydawniczej trybie A – kolejnym etapem jest recenzja zewnÄ™trzna. W przypadku trybu B – kolejnym etapem jest ocena pracy przez RadÄ™ KonsultacyjnÄ….
-
Ocena Rady Konsultacyjnej. Rada ocenia zgodność dzieÅ‚a z zakÅ‚adanymi wczeÅ›niej ramami tematycznymi (Procedura wydawnicza II/2), oryginalność pracy, jej poziom merytoryczny, zastosowanÄ… metodologiÄ™, jakość źródeÅ‚ danych, poprawność formuÅ‚owanych wniosków i sposób ich prezentacji. Pozytywna ocena Rady Konsultacyjnej oznacza akceptacjÄ™ pracy do dalszego etapu recenzji, tj. do recenzji zewnÄ™trznej.
II. Recenzja zewnętrzna:
-
Praca może być recenzowana przez jednego lub wiÄ™cej niezależnych recenzentów.
-
Wyboru recenzenta (recenzentów) dokonuje IOZ.
-
Recenzenci muszą mieć tytuł naukowy profesora lub doktora habilitowanego.
-
Recenzenci nie mogÄ… być zatrudnieni w tych samych placówkach naukowych,
w których pracujÄ… autorzy dzieÅ‚a.
-
Recenzentem nie może być żadna z osób zasiadajÄ…cych w Radzie Konsultacyjnej projektu (dotyczy publikacji, w przypadku których taka rada zostaÅ‚a powoÅ‚ana).
-
Recenzja ma charakter „podwójnie Å›lepy”. Autorzy nie znajÄ… tożsamoÅ›ci recenzentów, a recenzenci nie znajÄ… tożsamoÅ›ci autorów.
-
IOZ przekazuje recenzentom zaproszenie do sporzÄ…dzenia recenzji wraz z wydrukiem manuskryptu lub plikiem elektronicznym kompatybilnym z oprogramowaniem Microsoft Word lub Open Office.
-
Przed przystÄ…pieniem do oceny materiaÅ‚u recenzent skÅ‚ada oÅ›wiadczenie o braku konfliktu interesów.
-
Recenzent sporzÄ…dza recenzjÄ™ na piÅ›mie. Wszelkie uwagi powinny być szczegóÅ‚owo opisane i uzasadnione.
-
Recenzja powinna kÅ‚aść nacisk na poziom merytoryczny, oryginalność stawianych tez, metodologiÄ™, poprawność formuÅ‚owanych wniosków i sposób ich prezentacji.
-
Recenzja powinna być obiektywna, rzetelna i konstruktywna.
-
Recenzent jest zobowiÄ…zany do ujawniania ewentualnych plagiatów oraz uchybieÅ„
w przytaczaniu danych.
-
Recenzent jest zobowiÄ…zany do niewykorzystywania wiedzy na temat recenzowanej pracy przed jej publikacjÄ….
-
Recenzja powinna kończyć się jednoznacznym wnioskiem wskazującym na jedną
z czterech możliwości:
-
dopuścić do druku,
-
dopuścić do druku po uwzględnieniu poprawek i zaleceń zawartych w recenzji,
-
ponownie przedłożyć do recenzji po uwzględnieniu poprawek i zaleceń, recenzenta
-
odrzucić.
15. W przypadku jednoznacznie negatywnego wyniku recenzji IOZ może pracę odrzucić lub przekazać do kolejnego recenzenta.
16. Zgodnie z zapisami Zasad etyki publikacyjnej, autor jest zobowiÄ…zany do udziaÅ‚u w procesie recenzji, do naniesienia wszelkich sugerowanych przez recenzentów zmian i korekt. W przypadku gdy autor nie zgadza siÄ™ z wybranymi uwagami, powinien uzasadnić swoje stanowisko pisemnie.
17. W przypadku recenzji pozytywnej IOZ nadzoruje i weryfikuje proces kompletnego uwzględnienia uwag i naniesienia poprawek recenzenta przez autora.
18. Po stwierdzeniu, że praca otrzymała pozytywne recenzje, a wszelkie uwagi zostały uwzględnione, IOZ zawiera z autorem umowę wydawniczą.
​
​