Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach – obecne wyzwania
Wyzwania, przed jakimi stajemy obecnie w zakresie promocji szczepieÅ„ ochronnych sÄ… jednym z najistotniejszych zagadnieÅ„ zdrowia publicznego. Dlatego też Instytut Ochrony Zdrowia w 2017 roku powoÅ‚aÅ‚ Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach, jako niezależnÄ… platformÄ™ ekspertów medycznych, klinicystów, osób zwiÄ…zanych ze Å›wiatem nauki oraz przedstawicieli organizacji pacjentów. Celem Porozumienia jest ksztaÅ‚towanie merytorycznej dyskusji nt. szczepieÅ„ ochronnych oraz dotarcie do opinii spoÅ‚ecznej, rodziców i osób odpowiedzialnych za tworzenie systemu ochrony zdrowia w Polsce z przekazem opartym o fakty naukowe oraz zgodnych z europejskimi standardami.
ZaÅ‚ożeniem Porozumienia jest również nawiÄ…zanie wspóÅ‚pracy z miÄ™dzynarodowymi instytucjami (m.in. ECDC, CDC, WHO, EFPIA, ACIP, Vaccines Europe,) , tak aby stać siÄ™ centrum przekazywania informacji w zakresie dobrych praktyk oraz inicjatyw dotyczÄ…cych szczepieÅ„ ochronnych.
- Aby wyszczepialność w Polsce nie spadaÅ‚a, trzeba umieć siÄ™ komunikować. Åšrodowisko lekarskie oraz pielÄ™gniarskie musi wiedzieć, w jaki sposób przekonywać rodziców, że szczepienia sÄ… bezpieczne oraz konieczne, że jest nasz obywatelski obowiÄ…zek – mówi prof. JarosÅ‚aw Pinkas.
Aby jednak tak się stało, niezbędny jest otwarty dialog oraz społeczna debata ze wszystkimi interesariuszami systemu ochrony zdrowia.
W 2019 roku eksperci Porozumienia na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach podjÄ™li dyskusjÄ™ w obszarze wspierania immunizacji na wszystkich etapach życia tj. szczepienia dzieci, w tym aktualizacji kalendarza szczepieÅ„, a także stworzenia kalendarza szczepieÅ„ osób dorosÅ‚ych, biorÄ…c pod uwagÄ™ epidemiologiczne grupy ryzyka. WażnÄ… kwestiÄ…, jest problem niskiego zainteresowania szczepieniami ochronnymi wÅ›ród personelu medycznego. Kolejny ważny punkt w debacie to zwiÄ™kszenie dostÄ™pnoÅ›ci do szczepieÅ„. Należy siÄ™ zastanowić, jaka powinna być rola pielÄ™gniarki oraz czy szczepienia powinny być dostÄ™pne w aptekach? Aby szczepienia byÅ‚y powszechnie dostÄ™pne bardzo istotne sÄ… kwestie zwiÄ…zane z refundacjÄ… oraz dystrybucjÄ… szczepionek.
- Szczepienia należą̨ do najważniejszych zdobyczy wspóÅ‚czesnej medycyny, ponieważ̇ ratują̨ życie i chronią̨ przed powikÅ‚aniami zwiÄ…zanymi z chorobami zakaźnymi, co potwierdzajÄ… liczne i wiarygodne wyniki badaÅ„ naukowych DziÄ™ki szczepieniom zlikwidowano jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych – ospę̨ prawdziwą, a zachorowania na poliomyelitis obecnie sÄ… sporadyczne i też wkrótce mogÄ… być przeszÅ‚oÅ›cią̨ - wyjaÅ›nia prof. Teresa Jackowska.
Doskonalenie systemu nadzoru epidemiologicznego, do którego zalicza siÄ™: cyfryzacja systemu rejestracji szczepieÅ„, rejestr niepożądanych odczynów poszczepiennych, usystematyzowanie rejestracji zdarzeÅ„ z powodu chorób zakaźnych oraz zwiÄ™kszenie dyscypliny zgÅ‚aszania przypadków chorób zakaźnych, to ważny czynnik w caÅ‚ym procesie tworzenia powszechnego programu szczepieÅ„ ochronnych.
Porozumienie na Rzecz Dobrych Praktyk w Szczepieniach w 2020 roku ma na celu skupienie siÄ™ na dyskusji w oparciu o trzy gÅ‚ówne priorytety tj.: szczepienie dzieci, szczepienie osób dorosÅ‚ych oraz optymalizacja finansowania szczepieÅ„ ze Å›rodków publicznych.
- Powszechne Szczepienia sÄ… najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym. Nie tylko zabezpieczajÄ… osobÄ™ szczepiona, ale przez przerwanie transmisji poÅ›rednio chroniÄ… także osoby nieszczepione, które nie majÄ…c siÄ™ od kogo zarazić, nie chorujÄ…. W przeciwieÅ„stwie do antybiotyków nie sprzyjajÄ… rozwojowi lekooopornoÅ›ci chorobotwórczych drobnoustrojów – tÅ‚umaczy dr hab. n. med. Ernest Kuchar.
DziÄ™ki wspólnej, merytorycznej, publicznej debacie możemy ksztaÅ‚tować Å›wiadomość zdrowotnÄ… caÅ‚ego spoÅ‚eczeÅ„stwa.
Instytut Ochrony Zdrowia
Zasady etyki publikacyjnej
​
​
W swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci wydawniczej Instytut Ochrony Zdrowia (IOZ) przestrzega zasad etyki, których celem jest zapobieganie nagannym praktykom publikacyjnym – zgodnie z zaleceniami Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (Committee on Publication Ethics, COPE), https://publicationethics.org.
​
-
O akceptacji propozycji wydawniczej decyduje Kolegium Wydawnicze IOZ, biorÄ…c pod uwagÄ™ zgodność tematyki pracy z profilem wydawnictwa, oryginalność pracy i jej przydatność dla odbiorców. Decyzja ta, oparta wyłącznie na kryteriach merytorycznych, podejmowana jest niezależnie od źródeÅ‚ finansowania publikacji.
-
IOZ sięga po wszelkie dostępne środki w celu zapobiegania publikacji fałszywych danych.
-
IOZ dokÅ‚ada wszelkich staraÅ„, by zapobiec publikacji plagiatów.
-
IOZ przeciwdziała zjawiskom takim jak ghostwriting i guest authorship.
-
IOZ zobowiÄ…zuje siÄ™ do poszanowania autorskich praw osobistych autorów,
w szczególnoÅ›ci do decydowania przez autora o sposobie oznaczenia autorstwa. -
IOZ zobowiÄ…zuje siÄ™ w sposób widoczny oznaczać w publikacjach ewentualnych sponsorów, donatorów czy reklamodawców. Publikacje nie mogÄ… zawierać product placement czy kryptoreklamy.
-
IOZ zapewnia rzetelny i profesjonalny proces redakcyjny i wydawniczy, zachowując należytą staranność na każdym jego etapie. Znalezione w trakcie redakcji i korekty usterki merytoryczne wydawnictwo zobowiązuje się konsultować z autorami.
-
IOZ stosuje jednolite standardy kwalifikowania prac do publikacji, niezależnie od wniesienia opłaty za publikację i od jej wysokości.
-
IOZ zobowiÄ…zuje siÄ™ do rozpatrywania wszelkich przypadków skarg autorów.
-
IOZ deklaruje gotowość do publikacji wszelkich korekt, wyjaśnień, odwołań
i sprostowaÅ„ – w przypadku stwierdzenia takiej koniecznoÅ›ci. -
IOZ zapewnia poufność i bezpieczeństwo przetwarzania danych osobowych.
​
Zasady etyki obowiÄ…zujÄ…ce autorów
​
-
Autorzy zobowiÄ…zani sÄ… do przekazania IOZ dzieÅ‚a oryginalnego, które nie nosi cech plagiatu lub autoplagiatu.
-
Autorzy zobligowani są do zapewnienia, że wszystkie dane wykorzystane w pracy są prawdziwe.
-
Autorzy zobowiÄ…zani sÄ… do prawidÅ‚owego i starannego oznaczania cytatów
i odniesieÅ„ do innych prac, rzetelnego przygotowania bibliografii, w której wykażą publikacje wykorzystane przy powstawaniu dzieÅ‚a. -
Autorzy zobowiÄ…zani sÄ… zÅ‚ożyć IOZ pisemne oÅ›wiadczenie z zapewnieniem, że przekazane IOZ prawa autorskie do utworu nie sÄ… ograniczone jakimikolwiek prawami osób trzecich, a korzystanie z utworu i rozporzÄ…dzanie nim przez wydawnictwo nie bÄ™dzie naruszać dóbr osobistych ani praw osób trzecich.
-
Przekazane przez autorów prace sÄ… publikowane na podstawie umów autorskich, regulujÄ…cych wszelkie kwestie prawno-autorskie.
-
W przypadku prac zbiorowych autorzy zobowiÄ…zani sÄ… okreÅ›lić autorstwo poszczególnych części pracy.
-
Autorzy zobowiÄ…zani sÄ… do ujawnienia wszelkich źródeÅ‚ finansowania pracy oraz istotnych konfliktów interesów, które mogÄ… wpÅ‚ynąć na wyniki lub interpretacjÄ™ pracy.
-
Autorzy zobowiÄ…zani sÄ… do udziaÅ‚u w procesie recenzji, do naniesienia sugerowanych przez recenzentów zmian i korekt. W przypadku gdy autorzy nie zgadzajÄ… siÄ™ z wybranymi uwagami, powinni uzasadnić swoje stanowisko pisemnie.